Novinky

Čtyřhodinový boj se smutným koncem, v neděli bez šancí s favoritem

Důležité utkání Pedagog nezvládl a prohrál s Bělou pod Bezdězem po čtyřhodinovém boji 8:10. V neděli Jihočeši nepřekvapili favorizované Litoměřice.

Hosté z Bělé dorazili v kompletní pětici s náhradníkem Lapkou už hodinu a půl před zápasem, Jihočeši tasili k bratrskému duu Kortusů dvojici z Elizzy. Obě úvodní čtyřhry dospěly do pěti setů. Matěj Fausek s Petrem Maratem rychle vedli s Kaňkou a Zajíčkem 2:0 na sety, pak se jejich zkušenější soupeři výrazně zvedli a utkání zcela otočili. Bratři Kortusové na prvním stole po nervózním začátku prohráli první set s Balogem a Posteltem, další dva ale byly v jejich režii. Bělá ve čtvrtém setu vyrovnala, v tom pátém už si však českobudějovická dvojice dokráčela pro vítězství.

Za stavu 1:1 se šlo na čtyřhry. Herna na Pedagogu byla plná k prasknutí a ve skvělé atmosféře Matěj Fausek dovolil Zajíčkovi jen dvanáct míčků za tři sety. To však bylo naposledy, co domácí vedli. Petr Marat totiž prohrál bez zisku jediné sady s Balogem, přestože hlavně ve druhém dějství měl slušný náskok. Důležitý byl duel Filipa Kortuse s Posteltem. Domácí mladík smazal dvousetové manko, ale v páté sadě nakonec prohrál o dva míčky 9:11. Pro Pedagog byla naprosto kritická a fatální nečekaná prohra Pavla Kortuse s hostující čtyřkou Kaňkou. Vedoucí domácího celku se nedostal vůbec do své hry, pak byl v křeči, ze které se nedostal a prohrál hladce 0:3.

A bylo to 2:4 a toto manko si domácí nesli celý zápas. Další bod hostů zařídil Pavel Zajíček, který vnutil svoji hru Petru Maratovi podobně jako v prvním vzájemném střetnutí této sezony. Snížení zajistil Filip Kortus, když tentokrát prohospodařil s Balogem náskok 2:0. Ve čtvrtém dějství měl i mečboly, nakonec ale padl 16:18. Pátý set ale zvládl s bravurou 11:4. Na první zápas pak dal zapomenout Pavel Kortus, který potvrdil pozitivní vzájemnou bilanci s Posteltem a zvítězil 3:1. Vyrovnání na 5:5 se očekávalo od Matěje Fauska, ale ani on nedokázal vyzrát na Kaňku, který se stal nečekaným mužem zápasu.

Místo 5:5 to bylo 4:6 a bylo ještě hůř. Filip Kortus se Zajíčkem urval první set a v tom druhém nevyužil dva setboly. To se ukázalo jako klíčový, protože zkušenější z obou hráčů pak začal diktovat tempo hry a nakonec vyhrál 3:1. Do hry vrátil před čtyřmi desítkami fanoušků Pedagog Pavel Kortus, který vládl všem čtyřem setům s Balogem. Akorát v tom druhém nepochopitelně prohrál z 8:1 celý set 8:11, proto se hrály čtyři sety. Jenže pak Tomáš Postelt podruhé v utkání uspěl v pěti setech, tentokrát přemohl Matěje Fauska a Bělá byla zase v náskoku. Naději zajistil domácím Petr Marat, který se rozehrál a jako jediný přišel na hru Kaňky.

Stav 6:8 nevypadal vůbec dobře. Naději přiživil Pavel Kortus, který přehrál Zajíčka 3:1 na sety, když jen v tom druhém měl pořádnou kopu smůly. Jihočeši se těšili na vyrovnání od Matěje Fauska, ale to nepřišlo. Balog byl nad jeho síly, a tak Bělá měla jistou remízu. Českobudějovičtí museli vyhrát oba zbývající zápasy, aby si ze zápasu odnesli aspoň remízu. Dobře začal Petr Marat, který bojovným výkonem dokázal vyrovnat s Posteltem na 1:1, pak vedl celý třetí set, ale i přes porážku v něm se nevzdal. Urval čtvrté i páté dějství a zachoval Pedagogu možnost bodovat. Rozhodnutí tedy přineslo střetnutí Filipa Kortuse s Kaňkou. V prvním setu domácí hráč odvrátil dva setboly, padl ale 10:12. Ještě delší byla koncovka druhého setu, i tu bohužel získal soupeř, tentokrát 17:19. Ve třetím setu to také nevypadalo dobře, Filip ale po time outu vstal z mrtvých. Jenže čtvrtá sada opět došla do koncovky, Filip odvrátil tři mečboly, sám nevyužil tři setboly, ale ten čtvrtý mečbol už byl po nechytatelném prasátku nad jeho síly.

Pedagog tak utrpěl těžkou porážku v záchranářských bojích, před nejvyšší návštěvou sezony podlehl po čtyřech hodinách Bělé 8:10.

13. kolo II. ligy mužů - 13. 1. 2018: Pedagog - Bělá p. B. 8:10

P. Kortus ml. 3, Marat 2, F. Kortus, Fausek, debl - Kaňka 3, Zajíček, Balog, Postelt 2, debl.

Rozhodčí: J. Tenglová. Diváků: 40.

Třetí celek tabulky nic nepodcenil a na jih Čech přicestoval i se dvěma nejlepšími hráči soutěže. Domácím naopak chyběl Petr Marat, a tak zaskočil Pavel Kortus st. Čtyřhry byly jednoznačné, stav po nich byl nerozhodný. Pinka s Tschakertem potvrdili roli favoritů s Pavlem Kortusem st. a Matějem Fauskem. Na druhém stole neměli bratři Kortusové problém s Bartoškem a Hervertem.

Přes silné duo hostů to Pedagogu moc nešlo, Pinka s Tschakertem dokazovali své kvality. Filip Kortus měl šance s Pinkou v prvním setu, vedl 9:8, ale prohrál 9:11 a pak už moc šancí nedostal. Pavel Kortus st. s Tschakertem také nedosáhl ani na jednu vítěznou sadu. Domácí dorovnali na konci první série. Matěj Fausek dvakrát dotáhl manko s Bartoškem, pevnější nervy ukázal i rozhodujícím setu a zvítězil 3:2. Stejný průběh měl i duel Pavla Kortuse ml. s Hervertem. Na konci čtvrtého setu domácí lídr se štěstím zvládl koncovku a v pátém dějství už dominoval.

Litoměřice však opět odskočily. Pinka si věděl rady s Pavlem Kortusem st., když domácí zaskakující veterán zlobil nejlepšího hráče soutěže hlavně ve třetí sadě. Matěj Fausek byl následně bez šancí v souboji s Tschakertem. Špatné utkání si vybral Pavel Kortus ml. s Bartoškem, když hodně kazil a prohrával už 0:2 a 4:8. Ve třetím setu ale zabojoval a otočil stav. V další sadě už ale měl opět navrch bývalý hráč pražské Sparty. Poslední bod Českobudějovických připsal Filip Kortus, jenž ve třech setech porazil Herverta.

Třetí série byla kompletně v režii hostů. Matěj Fausek se s Pinkou během tří setů nedostal přes pět balonků, Pavel Kortus ml. získal s Tschakertem úvodní set. Zápas se však lámal za stavu 1:1 ve třetím setu, kdy Pavel zahodil několik velkých šancí a po jeho chybách získal Tschakert náskok, který už nepustil. V pátém setu se rozhodovalo utkání Filipa Kortuse s Bartoškem, i přes dobrý začátek se nakonec radoval soupeř z Litoměřic. Pavel Kortus st. už pak neměl moc sil za víceméně rozhodnutého stavu na odpor Hervertovi a prohrál 0:3. Pavel Kortus ml. stihl s Pinkou jen sedm míčků, šest z nich vyhrál.

Pedagog tak podlehl Litoměřicím 4:10 a klesl na barážovou příčku. Za dva týdny hrají Jihočeši v Kolíně a Michli.

14. kolo II. ligy mužů - 14. 1. 2018: Pedagog - Litoměřice 4:10

P. Kortus ml., F. Kortus, Fausek, debl - Pinka, Tschakert 3, Bartošek 2, Hervert, debl.

Rozhodčí: J. Tenglová. Diváků: 6.