Novinky

Statečný boj s Hostinným, v neděli důležitá výhra nad Libercem

Po měsíční pauze se opět rozběhl kolotoč ligových soutěží. Pedagogu se nepodařilo zaskočit favorizované Hostinné a podlehl mu po bojovném výkonu 7:10. V neděli Českobudějovičtí urvali cennou výhru 10:5 s Libercem.

Před zraky komisaře Stanislava Teplana dorazilo Hostinné do arény na Pedagogu v nejsilnější možné sestavě, tedy i s Richardem Švábem na postu jedničky. Jihočeši museli lepit díry v sestavě hrajícím trenérem Pavlem Kortusem st. Čtyřhry dopadly smírně. Veterán domácí sestavy společně s Matějem Fauskem prohráli se Švábem a Kalenským 0:3, když krok drželi jen v prvním setu. Na druhém stole patřil naopak první set hráčům Hostinného. Rýgl s Voňkou vedli proti bratrskému duu Kortusů 1:0. Pak ale domácí dvojice se štěstím vyhrála druhé dějství a nakonec i celý zápas 3:1.

Dvouhry načal Filip Kortus prohrou 1:3 se Švábem, když první dva vyrovnané sety si oba hráči rozdělili rovnoměrně mezi sebe. Třetí a čtvrté dějství však ovládl hostující stolní tenista, který poslal Hostinné do vedení. Náskok soupeře navýšil Rýgl, který přehrál Pavla Kortuse st. 3:0, ale domácí hrající kouč byl dvakrát blízko zisku sady. Neuspěl ani Matěj Fausek s Kalenským, když se v žádném ze tří setů nedostal přes sedmibodovou kótu. Prapor Pedagogu pozvedl Pavel Kortus ml., který Voňkovi vrátil porážku z prvního utkání v této sezoně.

Výsledkem 4:11 skončily všechny tři sety utkání mezi Pavlem Kortusem st. a Švábem. Celek z Podkrkonoší vedl tak už 2:5. Do zápasu Jihočechy vrátil Matěj Fausek, který sice s Rýglem ztratil dvousetové vedení, v pátém dějství ale nakonec svého soupeře přetlačil. Ještě veseleji mohlo být kdyby Pavel Kortus ml. porazil Kalenského. Vedoucí domácího mužstva vedl 1:0 a 2:1, nakonec se ale rozhodovalo v pátém setu. V něm měl navrch hostující hráč, který udržel ducha fair play, když za stavu 5:2 ze svého pohledu přiznal nepatrnou teč při podání. Nakonec si Kalenský vytvořil tři mečboly, dva Pavel odvrátil, ten třetí už nikoliv. Bylo to tedy opět o tři body a naději domácím vykřesal Filip Kortus, jenž s Voňkou hladce bral první dva sety, stejně snadno však další dvě sady přenechal soupeři. Nakonec ale Filip utkání zvládl a snížil na 4:6.

Třetí rundu zahájil Matěj Fausek duelem se Švábem, s nímž získal set, což bylo v daný moment s favorizovaným soupeřem asi maximum. Na dostřel vrátil Pedagog jeho vedoucí Pavel Kortus ml., který marně dotahoval Rýglův náskok v první sadě, další tři získal a stav byl 5:7. Jazýčkem na miskách vah mohlo být nečekané vítězství Filipa Kortuse s Kalenským, když domácí mladík předvedl špičkový výkon a zaslouženě slavil cenný skalp. Tatran však nechtěl připustit další komplikace a poprvé v zápase bodoval Voňka, jenž byl nad síly Pavla Kortuse st.

Za stavu 6:8 měli domácí plán, jak dosáhnout alespoň na remízu. To se však nepovedlo. Pavel Kortus ml. udělal první krok, když v pohledném utkání přetlačil Švába 3:1 na sety. Filip Kortus však nedokázal navázat na předchozí výkon a s Rýglem padl 1:3. Překvapení už se pak nekonalo, Pavel Kortus st. i přes veškerou snad prohrál s Kalenským a bylo hotovo. Pedagog tak i přes bojovný výkon prohrál s Hostinným 7:10.

17. kolo II. ligy - 24. 2. 2018: Pedagog - Hostinné 7:10

P. Kortus ml. 3, F. Kortus 2, Fausek, debl - Šváb, Kalenský 3, Rýgl 2, Voňka, debl.

Rozhodčí: M. Řežáb. Diváků: 10.

Na nedělní utkání českobudějovické řady doplnil oslavenec Petr Marat, který devatenácté narozeniny oslavil výhrou. Hosté dorazili bez největší hvězdy Medka i zkušeného Kodýma a Poláka Reliszky. Domácím se podruhé v sezoně podařilo vyhrát obě čtyřhry. Petr Marat s Matějem Fauskem podruhé v sezoně společně uspěli, když Girethovi s Mejsnarem nedovolili ani set. Na druhém stole to bylo vyrovnanější. Bratři Kortusové sice získali první set s Pařízkem a Brožíkem, další dva ale 9:11 ztratili. Nepříznivý stav však zvládli otočit a nakonec zvítězili v pátém setu.

Na úvod dvouher však bylo vyrovnáno. Oba souběžně hrané zápasy si byly hodně podobné, oba skončily špatně pro domácí barvy. Matěj Fausek dvakrát dotáhl náskok Pařízka, přičemž jednou mu uštědřil nepopulárního kanára. V pátém setu to byla přetahovaná, v níž nakonec uspěla hostující jednička 11:9. Na druhém stole naopak Filip Kortus dvakrát vedl s Mejsnarem, také se však rozhodovalo v koncovce finálního setu. Filip si za stavu 10:9 vypracoval mečbol, ale nevyužil jej a záhy musel kousnout hořkou porážku. Pro Pedagog velice důležité utkání zvládl Petr Marat, který nejprve přehrával Giretha, pak ale zkušený liberecký stolní tenista změnil hru a rázem vedl 2:1. Petr se nevzdal ani přes nepříznivě vyvíjející se průběh čtvrté sady a nakonec slavil vydřené vítězství 3:2. První rundu uzavřel Pavel Kortus ml. hladkým vítězstvím nad Brožíkem.

Jihočeši měli dvoubodový náskok a ten si hýčkali. Hosté se dostali na kontakt díky výhře Pařízka s Filipem Kortusem, když domácí mladík dokázal soupeři vzdorovat jen ve třetí sadě. Komfortnější pozici Pedagogu vypracoval Petr Marat, který si zkušeně poradil s Mejsnarem. Na 6:3 upravil Pavel Kortus, který sice po dvou hladkých setech s Girethem připustil komplikace, ale koncovku čtvrtého dějství ve finále zvládl. V domácích zatrnulo, když Matěj Fausek rychle ztratil dva sety s Brožíkem. Pak se ale zkoncentroval a utkání nakonec otočil.

Bylo to 7:3 a Českobudějovičtí se řítili za výhrou. Přiblížit je mohl Petr Marat, ale i přes bojovný výkon prohrál s Pařízkem 1:3. Domácím vrátil klid Pavel Kortus, který ve čtyřech setech ohlídal střelbu Mejsnara. K výhře chyběly v té chvíli dva body. První krok neudělal Matěj Fausek, jenž sice vedl s Girethem 1:0 a 2:1, nakonec ale padl v pěti setech. Jistotu remízy tak zapsal až Filip Kortus, jenž s Brožíkem zaváhal jen ve třetí sadě.

Zápas zakončil Pavel Kortus, který v euforii přehrál Pařízka 3:0 a odstartoval domácí radost. Pedagog po výhře 10:5 udělal další krok k záchraně. Za dva týdny se Jihočeši představí na západě Čech v Boru a Chebu.

18. kolo II. ligy - 25. 2. 2018: Pedagog - Liberec C 10:5

P. Kortus ml. 4, Marat 2, F. Kortus, Fausek, debly - Pařízek 3, Gireth, Mejsnar.