Novinky

Z domácího trojboje s pražskými týmy porážka a dvě zbytečné remízy

Během náročného víkendového trojzápasu s pražskými celky získali českobudějovičtí stolní tenisté pět bodů za dvě zbytečné remízy a porážku s EL Niňem.

Pro úvodní ze tří zápasů dostali šanci mladíci Pedagogu, pražské EL Niňo neponechalo jako vedoucí celek tabulky nic náhodě a dorazilo v prakticky nejsilnější možné sestavě. Ostatně jako v prvním kole. Čtyřhry nezačaly vůbec špatně. Ondřej Pešek s Davidem Smažíkem vedli proti favorizované dvojici Klimek-Ezr 10:0 v prvním setu. Pak se ale karta obrátila a Pražané získali převahu. Na druhém stole Pedagog uhrál nakonec jediný bod pátečního podvečera. Bratři Kortusové sice ztratili s Přídou a Šáleným první set, další tři však patřily jim, a tak bylo po čtyřhrách srovnáno.

Ve dvouhrách si velice dobře vedl Filip Kortus, který s hostující jedničkou Klimkem uhrál první set a vedl i v tom druhém. Bohužel jej ale ztratil a nakonec prohrál 1:3 celý duel. Na vedlejším stole statečně vzdoroval David Smažíku levačce Ezra, ale nakonec nedosáhl ani na zisk jednoho setu. Nadějně vstoupil do své premiérové dvouhry v sezoně Ondřej Pešek, se Šáleným získal první sadu. Pak ale soupeř zpřesnil svoji hru a nakonec se radoval z výhry 3:1. Nešťastně dopadlo utkání Pavla Kortuse staršího s Přídou. Předseda oddílu a hrající trenér se zkraje utkání zranil a pak značně limitovaný zdravotními problémy nemohl obranáři EL Niňa konkurovat.

Ve druhé rundě nepřipustil komplikace Klimek v utkání s Davidem Smažíkem. Hodně vyrovnaný zápas opět odehrál Ondřej Pešek. Proti Ezrovi vedl 1:0 a ve druhé sadě 10:8, ale ztratil ji. Pak prohrál 9:11 třetí dějství a stejným poměrem i set číslo čtyři, byť vedl 9:7. Zraněný Pavel Kortus st. následně nemohl nastoupit k utkání proti Šálenému a hostům chyběly dva body k výhře. Ten devátý zajistil Přída, který nepustil do hry Petra Janoštíka, jenž v sestavě vystřídal Filipa Kortuse.

Závěrečné utkání nabídlo nejhezčí podívanou. Rozjetý Ondra Pešek se nezalekl ani Klimka a stejně jako ve všech svých duelech tak také s jedničkou soupeře vyhrál první set. Ve druhém dějství nevyužil setbol na 2:0, ale v další sadě zvládl koncovku. Vedl 2:1 a ve čtvrtém 4:1. Zaskočený soupeř si vybral time out a pak ukázal svoji třídu, když zahrál fantasticky a stav otočil. Nakonec zdolal domácího mladíka 11:9 a v pátém dějství ukázal, proč atakuje padesát procent v první lize.

Pedagog tak poprvé prohrál doma, s EL Niňem 1:10. V sobotu a neděli čekají Jihočechy důležitější duely.

13. kolo II. ligy - 25. 1. 2019: Pedagog ČB - EL Niňo Praha C 1:10

debl - Klimek 3, Ezr, Přída 2, Šálený, debl, 1 WO

Rozhodčí: J. Tenglová. Diváků: 10.

Pražané dorazili bez své jedničky Strejce, naopak Pedagog už byl kompletní. Po čtyřhrách platil nerozhodný stav. Bratři Kortusové dvakrát vedli s Vilgou a Kuchařem, nakonec však rozhodoval až pátý set. Po pěkném obratu se nakonec radovala domácí dvojice. Na druhém stole vše vypadalo nadějně. Lukáš Pažma s Petrem Janoštíkem vedli s Karáskem a Kocábem 2:0, zbývající tři sety ale prohráli shodně 5:11 a utkání prohráli.

Celé utkání bylo od úvodu jedna velká bitva. Petr Janoštík stáhl dvousetové manko s Karáskem a dovedl duel do koncovky pátého setu. V něm měli oba hráči několik mečbolů, nakonec byl šťastnější po výsledku 16:14 hráč Sparty. Pouze jediný z úvodních osmi duelů se nehrál na pět setů. Proto se dá souboj Filipa Kortuse s Kocábem považovat za rychlovku. Bohužel domácí mladík však padl 1:3. To Lukáš Pažma si vedl lépe, Kuchař sice dvakrát dotáhl jeho náskok, v pátém setu ale měl pevnější nervy slovenský hráč v domácích barvách. Hosté přesto po první rundě vedli. Pavel Kortus totiž smolně ztratil první set s Vilgou, další dva získal, ale za stavu 9:9 ve čtvrtém zkazil servis, prohrál čtvrtý i pátý set a započal své nevídané víkendové trápení.

Jihočeši dorovnali krok, jak jinak, než dvěma pětisetovými výhrami. Domácí hráči v obou případech prohrávali 0:1 a 1:2, nakonec však vyhráli 3:2. Konkrétně Filip Kortus s Karáskem a Lukáš Pažma s Kocábem. Do vedení mohl poslat domácí celek v rozbouřené aréně Pavel Kortus, ale neposlal. S Kuchařem vedl 1:0, ale koncovku druhého setu získal soupeř, který se pak rozehrál a ani přes veškerou snahu pak už Pavel nedokázal konkurovat. Na 5:5 srovnal Petr Janoštík, který vnutil Vilgovi svoji pestrou hru.

Pedagog poprvé odskočil soupeři zkraje třetí série, kdy Lukáš Pažma dovolil Karáskovi jen čtrnáct balonků ve třech setech a Pavel Kortus se trošku zmátořil a porazil 3:0 Kocába. Petr Janoštík sice uzmul Kuchařovi první set, další tři ale patřili hostujícímu hráči číslo jedna. Lepší výchozí pozici do závěrečného kola zajistil českobudějovickým stolním tenistům Filip Kortus, jenž zvládl pětisetovou bitvu s Vilgou.

Jistotu remízy domácím vybojoval Pavel Kortus, který v křeči otočil stav 1:2 s Karáskem a zvítězil 11:9 v pátém. Pedagog vedl 9:6 a byl blízko výhře. Jenže vyhráno nebylo. Petr Janoštík podlehl bez zisku setu Kocábovi, stejně jako Filip Kortus rozjetému Kuchařovi. A tak se šlo na poslední utkání. Lukáš Pažma v něm prohrával s Vilgou 1:2. V krásném zápase plném dlouhých výměn Lukáš bojoval a ve čtvrtém setu odvrátil mečbol. Rozhodovat tak muselo až páté dějství. V něm Lukáš chytl druhý dech, šel do vedení 6:5, ale pak už po time outu soupeře jen dotahoval. Za stavu 8:10 odvrátil další mečbol, ten třetí už ale Vilga proměnil stylově prasátkem.

Jihočeši tak přišli o důležitou výhru, vedení 9:6 do vítězného konce nedotáhli. Utkání, které trvalo 4 hodiny a 50 minut nabídlo 10 pětisetových zápasů, tak skončilo nerozhodně.

14. kolo II. ligy - 26. 1. 2019: Pedagog ČB - Sparta Praha 9:9

Pažma 3, P. Kortus ml., F. Kortus 2, Janoštík, debl - Kuchař 3, Vilga, Kocáb 2, Karásek, debl.

Rozhodčí: J. Tenglová. Diváků: 20.

Po dlouhém boji a dvou zápasech v nohách nastoupili Jihočeši proti pražské Elizze, která dorazila v kombinované sestavě, což dávalo domácím proti třetímu týmu tabulky šanci. Avšak průběh a výsledek byl stejný jako v sobotu. Ve čtyřhrách vyhráli bratři Kortusové o víkendu i potřetí, když zdolali Píšu s Dvořákem. Stejně jako v sobotu však Petr Janoštík s Lukášem Pažmou nevyužili dvousetové vedení s Rochowanskim a Šedivým a prohráli 2:3.

Do dvouher vstoupil úspěšně Lukáš Pažma proti Dvořákovi, naopak Petr Janoštík nestačil na Rochowanského. Důležitý bodík uhrál Filip Kortus s Píšou, byť ztratil vedení 2:0 na sety. Trápení Pavla Kortuse pokračovalo i v neděli, proti hostující jedničce ukryté na posledním fleku Šedivému neměl šanci i kvůli precizní a poctivé hře soupeře.

Pedagog vrátil do vedení Petr Janoštík, jenž zdolal Dvořáka 3:2. Filip Kortus pak hladce přehrál Rochowanského. Ze složité situace se vyhrabal Pavel Kortus, který dotáhl manko 1:2 s Píšou a více vůlí než přesnými údery zapsal důležitý bod. Po dvou těsných koncovkách pak ale Lukáš Pažma neuspěl se Šedivým, přesto domácí vedli 6:4.

Ve skvělém nedělním výkonu pokračoval Filip Kortus, jenž zdolal v pěti setech i Dvořáka a připsal si třetí bod. Když Pavel Kortus uspěl s Rochowanskim, vedl Pedagog už 8:4 a vše vypadalo nadějně. Jenže pak Lukáš Pažma prohrál s Píšou. Ve druhém setu ztratil vedení 10:2, a byť se dokázal ve třetím setu do zápasu dostat zpátky, tak už jej celý neotočil. Šedivý pak potvrdil svoji formu s Petrem Janoštíkem a bylo to opět 8:6 před poslední sérií.

Pavel Kortus si pak "vyžral" nejhorší víkend sezony až do dna. S Dvořákem prohrál tři koncovky a nepřiblížil domácí k vítězství. Alespoň remízu zajistil Pedagogu Lukáš Pažma, který Rochowanskému nedovolil ani set. Domácí tak museli k výhře urvat jeden z posledních dvou zápasů. Filipu Kortusovi se to nepodařilo, Šedivý neprohrál ve dvouhrách za celé utkání ani set. Rozhodnutí tak záviselo na utkání Petr Janoštík - Radovan Píša. Domácí matador vedl 1:0 a 8:5, bohužel druhou sadu smolně ztratil. Pak vedl opět ještě 2:1, ale 9:11 prohrál čtvrtý set. Jako v sobotu tak musela rozhodnout až pátá sada posledního utkání. V ní Petr otočil z 3:5 na 7:5, ale nakonec musel odvracet dva mečboly. Ten první zvládl, ten druhý už bohužel ne.

Pedagog tak prohospodařil i druhý zápas. Znovu padl 9:11 v pátém setu rozhodujícího zápasu. Remíza je po takovém průběhu zklamáním.

13. kolo II. ligy - 27. 1. 2019: Pedagog ČB - Elizza Praha B 9:9

F. Kortus 3, P. Kortus ml., Pažma 2, Janoštík, debl - Šedivý 4, Píša 2, Dvořák, Rochowanski, debl.

Rozhodčí: J. Tenglová. Diváků: 10.