Novinky

Třetí výhra a pak po statečném boji úvodní prohra

Vyrovnanou bilanci zažili stolní tenisté Pedagogu ve druhé prvoligovém víkendu. Doma porazili 10:4 tým Ostravy C a stejným výsledkem prohrál i s ostravským béčkem.

Jihočeši znovu zvládli lépe oba debly. Radek Košťál s Filipem Kortusem sice prohráli první set s Morávkem a Vybíralem, další tři ale patřily jim. Vedle vedli Jan Holáň s Pavlem Kortusem v klidu 2:0 s Kadlecem a Plachtou. Ve třetí sadě ale nevyužili několik mečbolů a museli dohánět manko na soupeře ve čtvrtém dějství. To jim ale nakonec vyšlo.

Singly začal Pavel Kortus výhrou 3:1 s Vybíralem. Vedle se jeho bratr Filip v úvodu trápil s Kadlecem. Pak se zlepšil, ale utkání do pěti setů neposlal. Byl to však jediný neúspěch domácích v první rundě. Jan Holáň nedal šanci Morávkovi a Plachta vzdal duel Radku Košťálovi kvůli bolesti ramene.

Filip Kortus si mohl spravit chuť s Vybíralem, dvakrát vedl, ale v pěti setech nakonec prohrál. Jako přes kopírák byl duel Jana Holáně s Kadlecem a bylo to 5:3. Naštěstí zabral Radek Košťál, který ve čtyřech setech přetlačit Morávka. Podruhé uspěl i Pavel Kortus, který sice s Plachtou vedl 2:0, ale po ošemetné koncovce a několika neproměněných mečbolech se šlo nakonec až do páté sady. Tu Pavel zvládl a bylo to 7:3.

Pedagog přiblížil k výhře Jan Holáň, který dovolil Vybíralovi vždy jen sedm míčku v setu. Minimálně remízu zajistil Radek Košťál po výhře nad Kadlecem. Zápas ukončil Filip Kortus, jenž si ve čtyřech setech poradil s Plachtou. Zároveň vedle hrál Pavel Kortus, který vedl s Morávkem 1:0, pak prohrával 1:2, aby v pátém setu otočil z 4:8 na 9:8. Koncovku před bouřícím publikem Pavel nevyhrál, nevyužil mečbol a padl, ale na radosti z celkové výhry mu to neubralo.

Pedagog drží stoprocentní bilanci, Ostravu C porazil 10:4.

3. kolo 1. ligy mužů - 3. 10. 2020: TBG Swietelsky Pedagog České Budějovice - TJ KST Ostrava C 10:4

Košťál 3, Holáň, P. Kortus ml. 2, F. Kortus, debly - Kadlec 2, Morávek, Vybíral.

Rozhodčí: Tenglová. Diváků: 30.

Proti ostravskému béčku nenastoupil Radek Košťál, kterého zastoupil při své prvoligového premiéře Adam Sivera. Jihočeši poprvé prohráli oba debly. Jan Holáň s Pavlem Kortusem neuhráli s Martinkem a Přistálem ani set. Duel Filipa Kortuse s Adamem Siverou proti Štalzer s Javůrkem byl vyrovnanější, ale hosté ho získali 3:1.

Ostravští vítězně pokračovali i v singlech. Štalzer měl do duelu s Pavlem Kortusem raketový start. Domácí hráč se ale postupně dostával do zápasu. Utekl ze stavu 0:2 a 4:8, dovedl zápas do pátého setu, kde mu ale soupeř utekl. Adam Sivera vedle na extraligového Martinka nestačil. První bod domácích zajistil Filip Kortus, jenž po dvou prohraných setech s Javůrkem pustil emoce a rozvášněný předvedl dokonalou otočku. Pětisetovou bitvu naopak nezvládl Jan Holáň s Přistálem, přestože vedl 2:1.

Adam Sivera sehrál se Štalzerem skvělý první set, další tři ale patřily soupeři. Filip Kortus následně odešel z duelu s Martinkem bez zisku setu, přestože v tom třetím vedl 10:4 a zahodil i další setboly. Za domácí bodoval Jan Holáň, který lépe zvládl tři ze čtyř koncovek s Javůrkem. Druhou porážku na pět setů zaznamenal Pavel Kortus, když nevyužil vedení 2:1 s Přistálem.

Ostrava byla za stavu 8:2 blízko vítězství. Hráči Pedagogu ale nemají ve zvyku se vzdávat předčasně. Filip Kortus navázal na svůj drtivý výkon, hrou mnohdy daleko za hranicí rizika rozstřílel Štalzera 3:1. Skvěle zahrál i Jan Holáň, jenž otočil stav z 1:2 na 3:2 proti juniorskému reprezentantovi Martinkovi. Kalich hořkosti si v ten den do na vypil Pavel Kortus. Potřetí hrál na pět setů, potřetí prohrál. Když za stavu 7:9 v klíčový okamžik přiznal soupeři sporný míček, bylo jasné, že bod mu souzený není. Skvěle zahrál v nakonec posledním utkání Adam Sivera. S Přistálem před nadšeným publikem smazal dvousetové manko, v pátém dějství ale měl navrch zkušenější soupeř.

Pedagog tak padl poprvé v sezoně, zároveň také po více než roce a půl doma a po 15 duelech v řadě.

4. kolo 1. ligy mužů - 4. 10. 2020: TBG Swietelsky Pedagog České Budějovice - TJ KST Ostrava B 4:10

F. Kortus, Holáň 2 - Přistál 3, Martinko, Štalzer 2, Javůrek, debly.