Novinky

Radkův fenomenální souboj, bratrský konec v kvalifikaci

Trojice reprezentantů budějovického Pedagogu vyrazila na víkendové mistrovství republiky v Kutné Hoře.

Mistrovství se hrálo v Kutné Hoře, což je pro Jihočechy přijatelná destinace. Pavel Kortus vyrazil na domácí šampionát mužů počtvrté, jeho bratr Filip poprvé. Suverénně nejzkušenější z budějovického tria byl Radek Košťál, trojnásobný český mistr ve dvouhře.

Zatímco Radek měl jako nasazený jistý postup do sobotní hlavní části, oba bratři museli do páteční kvalifikace. A v ní doplatili na podivný los. Rozhodčí totiž do skupin nasadili podle žebříčku jen část hráčů, zbylé nasazené vylosovali ze všech přihlášených, a tak vznikly velmi silné skupiny i ty papírově slabší. Například v té Filipově hráli všichni tři první ligu, zatímco v jiných se ocitli hráči z nižších soutěží. Filip nejprve zdolal zlínského Jakuba Dufka 3:2 (-10,10,-10,5,12), když v pátém vedl 10:6, aby pak odvracel mečbol, ale nakonec uspěl. Ve druhém souboji vyzval Martina Šípa z pražského EL Niňa, jemuž podlehl po velmi slušném výkonu 1:3 (7,-7,-11,-6).

Pavel na tom byl podobně. Nejprve otočil souboj s druholigistou Michalem Paláskem z Přerova 3:1 (-11,2,7,6), pak ale nestačil na Matěje Stacha z prvoligového EL Niňa. Stejně jako jeho bratr vyhrál první set, další tři ale patřily soupeři 1:3 (9,-1,-5,-7).

Do závěrečných bojů v kvalifikaci se tedy nedostali. V nich v sobotu nechyběl Radek, který nejprve EL Niňu částečně vrátil páteční porážky, když vyřídil Kryštofa Přídu 4:1 na sety (-8,4,10,7,4). V osmifinále na něj čekal Dmitrij Prokopcov z Havlíčkova Brodu. Souboj dvou velkých šampionů byl strhující a Radka hnala skupinka jihočeských hráčů v čele s Filipem, kteří zůstali v hale i druhý den. Prakticky všechny sety rozhodovaly koncovky. Radek odskočil do vedení 3:1 na sety, pak vedl ještě 8:6 v pátém, ale soupeř stav otočil. Vyrovnal na 3:3. Prokopcov vedl v rozhodujícím dějství už 9:3, Radek ale zvládl vyrovnat. Poslední dva míčky ale patřily soupeři - 3:4 (-9,9,9,9,-8,-7,-9).

Radek tak skončil mezi nejlepšími šestnácti, ale předvedl špičkový výkon a jeho souboj s "Dimou" patřil mezi vrcholy turnaje.

Z triumfu se radovali David Reitšpies a Kateřina Tomanovská.

Kompletní výsledky - ZDE

Fotografie - ZDE.